Menu

Internetowi giganci w Rosji

Autor Petr Vojtěchovský Petr Vojtěchovský

Myślicie o wejściu na rosyjski rynek? Zobaczcie przegląd tych najważniejszych projektów internetowych!

Z pewnością nie zaskoczy was fakt, że listę najczęściej odwiedzanych stron w Rosji rozpoczyna Yandex. Yandex to firma, która oferuje 31 różnych usług. Do tych najbardziej znanych należą jej wyszukiwarki, e-mail i narzędzia marketingowe (Yandex Metrica, Yandex Direct, itp.). Ponadto w rankingu znajdziecie portal społecznościowy VKontate, Mail.ru, Odnoklassniki, Google.ru i Youtube.

Facebook także pojawia się w rankingu 15 najczęściej odwiedzanych stron w Rosji, ale plasuje się daleko za lokalną konkurencją, czyli Vkontakte czy Odnoklassniki (wyliczenie według dziennej ilości użytkowników i średniego czasu odwiedzin na stronie):

 

  • VKontakte odwiedza dziennie 24,2 miliona użytkowników, spędzając tam około 39 minut.
  • 16,3 miliona użytkowników portalu Odnoklassniki spędza na nim około 32 minut dziennie.
  • Z Facebooka korzysta w Rosji około 3,7 użytkowników, poświęcając mu około 5 minut dziennie.

 

Dane te nie są w pełni dokładne, ponieważ statystyki nie zawierają wejść z aplikacji mobilnych, przez które do sieci przedostaje się większość użytkowników portali społecznościowych, ale wciąż są to liczby które względnie prezentują rosyjski system online.

 

Lokalni gracze

 

Yandex (rosyjski: Яндекс)

Yandex to rosyjska firma internetowa, posiadająca największą rosyjską wyszukiwarkę, z udziałem 60% na rynku. Oferuje także szereg usług internetowych oraz produktów. Yandex został oceniony czwartą największą wyszukiwarką na świecie. Według informacji ze strony comScore.com, może pochwalić się 150 milionami wyszukiwań (dane z 2012 roku) i ponad 51 milionami odwiedzających (wszystkie usługi Yandex) dziennie (dane z 2013 roku). Strona główna Yandex.ru wielokrotnie zdobyła tytuł najbardziej popularnej rosyjskiej strony. Poza Rosją Yandex odnosi sukces, jako druga największa wyszukiwarka, na Ukrainie i w Kazachstanie, a 50% wszystkich wyszukiwań pochodzi z Białorusi. Oprócz tych krajów, Yandex używają także Turcy. W 2014 roku Yandex ogłosił, że planuje otworzyć centrum badawczo-rozwojowe w Berlinie.

 

VK (VKontakte)

VK to największy rosyjski serwis społecznościowy, mający bardzo podobny design i funkcje do Facebooka i często jest nazywany „rosyjskim Facebookiem”. VK został założony w 2006 roku. Według serwisu Alexa.com jest to najbardziej popularny serwis społecznościowy w Rosji, na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii i Kazachstanie. Jest również drugą, najczęściej odwiedzaną stroną w Rosji, a dwudziestą drugą najczęściej odwiedzaną stroną na świecie. Początkowo, serwis został zaprojektowany dla nastolatków, ale ze względu na swoją popularność i prostotę, zaczęło korzystać z niego także starsze pokolenie. Od września 2014 VK znajduje się pod całkowitą kontrolą Mail.ru Group.

 

Mail.ru Group

Mail.ru Group  jest jedną z największych firm internetowych w Rosji, a zaczynała jako bezpłatna usługa poczty elektronicznej. Z czasem jednak zmieniła się w wartą mialiardy dolarów korporację, posiadającą kilka społecznych, komunikacyjnych i rozrywkowych rosyjskich projektów.

Społeczność comScore.com przeprowadziła badanie w 2013 roku, które wykazało, że strony internetowe należące do Mail.ru, mają wspólnie najwyższą liczbę odwiedzin i najwięcej wyświetleń w Rosji. Strony Mail.ru trafiają miesięcznie do 86% procent wszystkich rosyjskich internautów. Mail.ru jest, na podstawie liczby odsłon stron, w TOP5 największych firm internetowych na świecie. Kontroluje także 3 największe rosyjskie portale społecznościowe – Vkontakte, Odnoklassniki i Moy Mir.

 

Odnoklassniki.ru

Odpowiednik polskiej naszej-klasy.pl, przeszedł w 2014 roku rebranding, zmieniając nazwę na OK.ru. Polski portal także posiada już skróconą nazwę (obecnie nk.pl), ale mimo to, w przeciwieństwie do rosyjskiej platformy, do tej pory nie pobił popularnością Facebooka.

 

Avito

Avito to największa rosyjska platforma handlowa, założona, o ironio, przez dwóch szwedzkich biznesmenów.

 

Rambler

Rambler.ru, niegdyś największa wyszukiwarka internetowa w Rosji, niestety stracił pozycję lidera po wejściu Yandexu na rynek. Z perspektywy rosyjskiego internetu, serwis ten był tak innowacyjna jak Yandex i nie starał się o swoje usługi. Obecnie Rambler oferuje standardowe wyszukiwanie, wiadomości, e-mail, aukcje, horoskopy, portale finansowe i nieruchomości.

top-sites-in-russia

SHARING IS CARING!

25.01.2016

Komentáře